Megalkották a humán érintést másoló robotkezet
A Standford Egyetem szakértői olyan elektronikus kesztyűt mutattak be a nyilvánosságnak, mellyel a robotok szinte emberi érzékenységű érintést képesek produkálni. Az eszközben elhelyezett érzékelők miatt az is lehetséges, hogy a robotkézzel megragadott – köztudottan sérülékeny állagú – málna teljesen épen maradjon.
Zhenan Bao, a projektmenedzser úgy véli, ezzel a technikával a későbbiekben akár az is lehetséges lesz, hogy a robotok az emberi bőr kifinomultságával azonos érzékenységgel érzékelhessenek. A találmány az emberi kéz bőrrétegeinek kooperációját másolja.
Bao, és kutatócsoportja az újítás működési elvét a bőr sokszögletű sejtrétegére, a spinosum rétegére építette. Ez a réteg a felette lévő alapszövettel kooperálva észleli a hámfelszínt érő behatásokat: a nyomást, a tapintásal kapcsolatos impulzusokat, és a hőt.
A szakértők legfőképpen az erőhatás észlelésének képességére összpontosítottak, hiszen ez az a készség, mely lehetővé teszi, hogy az ember a megfelelő erővel és precizitással markoljon meg úgy dolgokat, hogy azok sértetlenek maradjanak. A szakembereknek éppen ez szolgáltatott ötletet a szenzorok megalkotására, amik 3 adaptív rétegből épülnek fel.
Az elektronikusan működő alsó és felső réteg között egy gumiréteg kapott helyet, melynek szigetelő funkciója van. A robotujjak elkészítése az érzékelők – egy robotkézre passzoló – gumikesztyűre fektetésével történt.
A tudósok ezzel megvalósították azt, hogy a gépi kéz képessé vált egy málnaszem óvatos megérintetésére, vagy egy pingponglabda finom elmozdítására. A szenzorok az utóbb említett esetek mindegyikében sikeresen felmérték a megfelelő erőszükségletet a dolgok elmozgatásához. A továbbiakban a szakértők azt is szeretnék elérni, hogy az érzékelőket egy sajátos roborbőrbe helyezve működtethessék.
Az innováció nemcsak a gyártási folyamatoknál lesz hasznosítható, számtalan más felhasználási területen is megállja majd a helyét, többek között az egészségügyben is. Hiszen ez a technika alkalmas lesz arra, hogy előbb-utóbb robotok markolják fel és tegyék a gyártósori szalagokra a tojásokat, vagy nehezebb és finomabb feladatokatban, akár műtétek végrehajtásában is közreműködjenek.
Zhenan Bao nyilatkozata szerint a projekt végcélja, hogy az érzékelők megállapítsák, milyen tárgyhoz kell hozzáérniük.
Ehhez kapcsoldóan Bao elmondta, hogy a robotkéz alkalmas arra, hogy óvatosan megérintsen egy-egy gyümölcsöt, ahhoz azonban még nem elég fejlett, hogy felismerje, milyen dolgot kell valójában felemelnie.
Comments are closed.