Van megoldás a férfi meddőségre

354

A legújabb genetikai kutatás segíthet a férfiak meddőségen, ugyanis egy nagyfelbontású elektronikus géntérkép készítésével teljeskörűen megvizsgálható az ondó termelődése.

A kutatást a Texasói Egyetem szakértőcsoportja irányította, mellyel az volt a céljuk, hogy analizálják, melyik öröklőanyag működik és melyik nem az őssejtekben, melyekből aztán hímivarsejt képződik.
Brian Hermann, az egyetem génkutató intézetének, és az új kutatásnak a vezetője úgy nyilatkozott, hogy a legapróbb sejtet is megvizsgálták annak kiderítésére, hogy melyik gén felelős a spermák termelődéséért.
A kutatás 2014-ben indult, mikoris  a csoport szakemberei megalkották az egerek és az emberek hímivarsejt-termelődéséhez nélkülözhetetlen sejtfajtájának teljeskörű elektronikus könyvtárát.

A kutatók 62.000-nél is több sejtet analizáltak, köztük azidáig ismeretlen, új, egyedi sejteket is bekategorizáltak.

A NIH, vagyis az Amerikai Országos Egészségügyi Intézet információi alapján a terméketlen párok minimum 50 százalékánál a férfinél keresendő a sikertelenség oka. Ezekben az esetekben van, hogy gyógyszeres kezeléssel, van, hogy műtéti beavatkozással próbálják orvosolni a problémát, túlnyomórészt azonban nem tudják beazonosítani a hiba eredetét.

A digitális genetikai térképet a ivarsejtekben megnyilvánuló gének rendszerezésével alkották meg, és több ezernyi sejt analizálásával derítették ki, hogy melyik gén jelenik meg bizonyos sejtekben pár nap leforgása alatt. A régebbi tanulmányokban a sejtek csoportjainak génmegnyilvánulásait figyelték meg, emiatt pedig nem voltak teljesen egyértelműek a sejtek közti eltérések.

Az új géntérképnek azonban több felhasználási területe is lehetséges, nem csak a férfi sterilitás klinikai kórmegállapítására, de az erősebbik nemnél alkalmazható fogamzásgátlás új lehetőségeinek feltárására is segítséget adhat. Ezeken felül pedig sok betegség megállapításához, gyógykezeléséhez is támpontot nyújthat.

Comments are closed.