Székesfehérváron a Vodafone Magyarország jóvoltából elindulhatott az okos parkolási rendszer. Az új innovációnak köszönhetően a városlakók immár nagyjából száz parkolóhely elérhetőségi státuszát ellenőrizhetik le okostelefonjukkal.
A parkolás nem csak Fejér megye székhelyén, hanem szinte az összes nagyvárosban gondot jelent, a Kaliforniai Egyetem Városszervezési Tanszékének felmérése alapján a forgalomban lévő járműveknek nagyjából 74 százaléka kutat egyidőben üres parkolóterületet után, de az is kiderült, hogy egy normál parkolóhely keresés nagyjából tizennégy percet is igénybe vehet.
Egyébként a felmérés adatai alapján a 2017-es évben Székesfehérváron a városlakók körülbelül tizenhárom órát voltak kénytelenek közlekedési torlódás következtében az utakon vesztegelni, sőt, az is nehezíti a közlekedést, hogy a forgalomban részt vevő gépjárművek száma 38.000-ről 49.000-re ugrott. A közlekedési hálózat a munkahelyi ingázók miatt is nagy igénybevételnek van kitéve, ugyanis számuk eléri a 32.000-et.
Dr. Cser-Palkovics András, a város polgármestere az infrastuktúrális problémákat okosmegoldásokkal próbálja kiküszöbölni.
Egyik ilyen törekvése a Vodafone Magyarországgal karöltve indított okos parkolás. Ez a megoldás látszólag nem bonyolult, hiszen az a cél, hogy a felhasználók figyelemmel kísérhessék, hogy hol van szabad parkolóhely, és hogy hogyan lehet azt a legegyszerűbben megközelíteni. Ennek előnye – amellett, hogy a parkolóhely kutatása így kevesebb időt vesz igénybe, és jóval egyszerűbb is -, a környezettudatos parkolás, hiszen kevesebb keresgéléssel kevesebb szennyező gáz kerül a levegőbe.
A Narrowband-IoT-al, vagyis a keskenysávú hullámhosszal működő okosparkolási rendszert a Vodafone építette ki, mégpedig úgy, hogy a megfigyelni kívánt parkoló betonaljzatába lyukat fúrtak, majd érzékelőt helyeztek el benne (a szenzor egyébként – , ami egy kis piros eszköz, benne egy 5 évig műköni képes elemmel – magyar cég keze munkája). Az érzékelő az azt körbevevő mágneses tér válozásait figyelve képes megállapítani, hogy elérhető-e a parkolóhely (megállt-e ott gépjármű, vagy sem), az állapotról pedig értesítést küld a Vodafone-nak. A keskenysávú frekvencia azért megfelelő egy ilyen projekthez, mert rendkívül megbízható, hiszen nagy távolságban lévő eszközökről küldött kisebb adathalmazt nagy jelerősség mellett képes küldeni.
A Vodafone rendszerébe küldött információkat a felhasználó egy okoseszközre letöltött applikációval érheti el: vagyis ezen keresztül láthatja, hogy hol van elérhető parkolóhely. A piros pöttyök mutatják a már foglalt, a zöld pöttyök pedig a még szabad parkolóterületeket. A sikeres parkolást követően a felhasználó az alkalmazás segítségével még a szolgáltatás árát is rendezni tudja, az applikáció pedig akár a megyeszékhely honlapjáról is könnyedén letölthető.
Az innováció egyedülálló hazánkban: ez ugyanis az első város, ahová okos parkolórendszert építettek ki. Bár Székesfehérváron is még csak száz ilyen terület van, 2019-ben újabb (akár több ezer darab) okos parkoló kialakítása várható az üzemeltetés sikerességének függvényében. Az újítás nem csak a megyeszékhely, de a Vodafone Magyarország vállalat számára is fontos tesztprojekt, hiszen a cég releváns visszacsatolásokkal és jelentős tudással gazdagodhat az innovációnak köszönhetően.